Moda

Tom Ford – 57 Yaşında

Moda dünyasının ana mükemmelliyetçisi bugün 57 yaşına giriyor. Az sayıda insan biliyor, ancak Tom Ford kariyerine televizyon reklamcılığı için bir model olarak başladı. Ford’un katılımıyla 12 reklamın TV’de yayınlandığı aylar vardı. Ayrıca Ford, Chloé House halkla ilişkiler departmanında stajyer olmayı da başardı. Daha sonra Gucci ve Yves Saint Laurent moda evlerinin gelecekteki  yıldızı, New York’ta Parsons Tasarım Okulu’nda iç tasarım fakültesine girdi. Tom okulun son yılında, tasarımcı Katie Hardwick ve daha sonra Perry Ellis ile çalışmaya başlayınca, dikkatini kıyafetlerin tasarımına odaklamaya karar verdi.

Tom’un gençliği

Tasarımcıya ait mükemmelliyetçilik bir şaka değil. Bir ideal için her daim olan arzusu, Ford bir keresinde “neredeyse bir akıl hastalığı” olarak adlandırdı ve günde beş kere banyoya gittiğini ve görünüşüne hiçbir önlem almadan baktığını itiraf etti.

Bu inatçılık, 1990’da solgun Gucci evinde çalışmaya başladığında Tom’a başarı getirdi. O zamanlarda İtalyan markası neredeyse iflas etti, ama Amerikan eski ihtişamını yavaş yavaş geri kazandırdı. Dünyaya cesur ve cinsel olarak özgürleştirilmiş bir kız Gucci’yi gösterdikten sonra müşterilerin marka mağazalarında uzun sıralar oluşturmaktan başka seçenekleri yoktu. Moda endüstrisinde, Ford’un dokunduğu her şeyin altınlaştığı şakaları yapılıyordu. Gucci evinde Ford’un on yıllık çalışması markanın konumunu geri kazanmasını sağladı ve gelirini yükseltmeyi başardı ve ayrıca evin değerini 4,3 milyar dolara çıkarttı. Gucci’den Tom’un ayrılışıyla ilgili bilgi sahibi olunca, The New York Times gazetesi Ford’un bir fotoğrafını ve ön sayfada yer alan haberini yayınladı. Ford, “Dürüst olmak gerekirse, garip görünüyordu – üst köşede Irak hakkında bir not vardı ve işte benim modamla birlikteyim” dedi. Daha sonra Tom Ford, dört yıl boyunca Yves Saint Laurent için koleksiyonlara katıldı. Tasarımcı 2000 yılında Saint Laurent ile, Gucci Grubunun ilk satın alma işlemi olan markanın kreatif direktörü olarak tanıştı.

O zamanlar, Tom Ford, Yves Saint Laurent ile birlikte çalışıyordu ve ready-to-wear koleksiyonlarını geliştiriyordu.  Fransız couturier’in özellikle Ford’u tercih etmemesine rağmen, “iyi bir pazarlamacı” olarak nitelendirmemesine rağmen, eleştirmenler ve alıcılar koleksiyonunu coşkuyla karşılaşıyorlardı. 2004 yılında hissedarlar gruba ait daha fazla markayı kontrol etmek istediler ve 2006’da kısa bir aradan sonra Tom Ford, Tom Ford Black Orchid serisinden ilk kokuyu çıkarttı. Tom yine kendisine ait agresif cinsel tarzıyla reklam yapıyordu.

Tom Ford Black Orchid

2009 yılında Ford iş kolunu değiştirmeye karar verdi ve ilk uzun metrajlı filmini çekti. Başrolde Colin Firth ile “A Single Man” eleştirmenler tarafından tanındı. Ve aktörün kendisi Golden Globe ve Oscar için aday gösterildi. “Nocturnal Animals” Ford’un ikinci yönetmenlik tecrübesiydi. Film için kostümler Arianna Phillips tarafından yaratıldı. Ünlü stilist ve tasarımcı Ford’un “A Single Man” filmi için ve ayrıca “Kingsman: The Secret Service” ve “3:10 to Yuma” filmleri için kostümler tasarladı.

2009 yılı

Ford, sinematografi tasarımı ile serpiştirildi. Eylül 2010’da, Madison Avenue’daki amiral mağazasında kapalı bir sunumun bir parçası olarak, uzun zamandır beklenen ilk kadın koleksiyonunu sundu. Modeller arasında Beyonce Knowles ve Lauren Hutton vardı. Koleksiyonları moda haftası programı dışında göstermek, tasarımcı için bir gelenek haline geldi. Örneğin, 2016-2017 Sonbahar/Kış sezonu için koleksiyon, New York Hotel Four Seasons’ta sunuldu. Fakat Ağustos 2017’de, New York’taki Moda Haftası programına dönüşünü açıkladı. Tom Ford’un 2018-2019 Sonbahar/Kış gösterisinin baş podyum yıldızı Kaia Gerber oldu. Nisan 2018’de, dünya Tom Ford 001’in ilk saat koleksiyonu gördü. Bir gün, biri Ford’a, Çinliler’in her zaman bitmemiş bir şey bıraktığını söyledi, çünkü felsefelerine göre, bütün işlerinizi tamamladıktan sonra, hayatınızı sona erdireceksiniz. Belki de bu mükemmellik çabası Ford’un ebedi motorudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir